Folkekirkens konsulenter

 

Varme-, energi-og klimakonsulent

Poul Klenz Larsen, Vilvordevej 55, 2920 Charlottenlund. tlf. 39643463/20153530. e-mail: poul.klenz.larsen(at)privat.dk.

 

Orgelkonsulent

Stifter øst for Storebælt 

Domorganist Kristian Olesen, Stationsvej 1a, 4320 Lejre. tlf. 46373309/20760732.

 

Stifter vest for Storebælt

Organist Torben Krebs, Filosofgangen 12, 5000 Odense C. tlf. 66144554/53655779. e-mail: torbenkrebs(at)gmail.com.

 

Klokkekonsulent

Organist, klokkenist Per Rasmus Møller, Nørregade 4, 8550 Ryomgård. tlf. 86394048/23804428. e-mial: prm(at)km.dk.

 

Kirkegårdskonsulenter

København Stift
Fyens Stift

Kirkegårdskonsulent
Landskabsarkitekt m.a.a. Susanne Wagner
Olfert Fischers Gade 6, 4.
1311 København K

Mobiltelefon 40 58 44 70
e-mail: kontakt(at)arkitektwagner.com

Roskilde Stift
 

Kirkegårdskonsulent
Landskabsarkitekt m.d.l. Charlotte Skibsted
Løjesøvej 13
3670 Veksø.

tlf. 4717 0216
fax 47 17 04 70
e-mail: mail(at)c-skibsted-landscape.dk


Helsingør Stift

Kirkegårdskonsulent
Landskabsarkitekt Birgitte Fink
Nybyvej 45
4340 Tølløse

tlf. 59 18 61 62
e-mail: bf(at)fink-land.dk

Aalborg Stift
Viborg Stift

Kirkegårdskonsulent
arkitekt m.a.a. Mogens Andersen
Vibevej 6
9000 Aalborg

tlf. 98 16 59 64
e-mail: arkitekt(at)mbandersen.dk

Århus Stift

Kirkegårdskonsulent Anne-Marie Møller
Møller & Faurskov Landskabsarkitekter ApS Sankt Pauls Kirkeplads 9 B
8000 Århus C

tlf. 86 12 16 66
e-mail: am(at)mflandskab.dk

Ribe Stift

Kirkegårdskonsulent Mette Fauerskov
Skt. Pauls Kirkeplads 9 B II
8000 Århus C

tlf. 86 12 16 66
e-mail: mf(at)mflandskab.dk

Haderslev Stift

Kirkegårdskonsulent
Landskabsarkitekt Anne Vium Skaarup
avs(at)skaaruplandskab.dk

Tlf. 23 43 46 42

 

Lolland-Falsters Stift Anne Galmar
Saltværksvej 187
2770 Kastrup










 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bygningskonsulent for tjenesteboliger mv.

København Stift
(inkl. Bornholm)

Bygningskonsulent
Arkitekt Gunilla Rønnow
Karsten Rønnows Tegnestue A/S
Jernbanevej 18
4300 Holbæk

tlf. 59 44 32 00
fax 59 44 30 50
e-mail: gr(at)krt.dk

Helsingør Stift

Bygningskonsulent
arkitekt m.a.a. Per Axelsen
Holger Drachmanns Vej 4
3000 Helsingør

tlf. 46 36 88 44
e-mail: [email protected]

Roskilde Stift

Bygningskonsulent
arkitekt m.a.a. Michael Madsen
Algade 52-54
4500 Nykøbing Sjælland

tlf. 59 93 19 00

e-mail: [email protected]

Lolland-Falster Stift

Bygningskonsulent Dan Betak  

Pilevej 8

4295Stenlille

Fyens Stift

Provstiets bygningssagkyndige

Aalborg Stift

Bygningskonsulent
Thyge Jacobsen
Drosselvej 6
9520 Skørping

tlf. 96 86 70 80
e-mail: a-tegnestuen(at)mail.dk

Viborg Stift

Bygningskonsulent
arkitekt m.a.a. Thomas Meedom-Bæch
Sct. Laurentii Vej 6
8800 Viborg

tlf. 86 62 67 16
e-mail: [email protected]

Århus Stift
Haderslev Stift

Bygningskonsulent
arkitekt m.a.a. Mogens Svenning
Allégade 45
8700 Horsens

tlf. 75 62 64 55
e-mail: bos(at)bos-ark.dk

Ribe Stift

Bygningskonsulent
arkitekt m.a.a.
Jesper Sottrup-Jensen
Jyllandsgade 37.1,
6700 Esbjerg

tlf. 20 75 13 98
e-mail: sottrup(at)esenet.dk

 

 

Præstegårdskonsulent for landbrug

København Stift

Bornholms Landbrug
Kannikegaard
Rønnevej 1
3720 Aakirkeby

tlf. 56 90 78 00
fax 56 90 78 90
e-mail: bl(at)bornholmslandbrug.dk

Kontaktperson:
Torben Videbæk, Planterådgiver
tlf. 56 90 78 12
mobil 29 21 52 64
e-mail: tv(at)bornholmslandbrug.dk

Telefontid - hverdag kl. 8 - 12.

Roskilde Stift
Helsingør Stift
Lolland-Falsters Stift

VLST
Fulbyvej 15
4180 Sorø

tlf. 57 86 50 00

kontaktperson:
Ejendoms-/økonomirådgiver Arne Sendsen
e-mail: as(at)gefion.dk

Fyens Stift
Århus Stift
Viborg Stift
Ribe Stift
Aalborg Stift
Haderslev Stift

SEGES P/S
Agro Food Park 15
8200 Århus N

tlf. 87 40 51 31
mobil 30 92 17 39
e-mail: mhj(at)seges.dk

kontaktpersoner:

Morten Haahr Jensen (juridisk specialkonsulent)

tlf. 87 40 51 31

e-mail: mhj(at)seges.dk